• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Comenius Regio Nasza szkoła w Comenius Regio

NASZA SZKOŁA  w  COMENIUS REGIO

„Mądrość jest umiejętnością korzystania z doświadczenia swego i cudzego”.

W myśl powyższej dewizy miała miejsce kolejna wymiana w ramach partnerskiego projektu „Wolontariat jako społeczna koncepcja o szczególnej wartości w gminie / mieście” Rydułtowy - Reken.
3-dniowy wyjazd przedstawicieli naszego miasta i nauczyciela Gimnazjum nr 1 pozwolił  na obserwację i spojrzenie z innej perspektywy na działania naszych projektowych partnerów.
Pierwszego dnia mieliśmy okazję zwiedzić nową przestrzeń Centrum Kształcenia, później zaś zapoznaliśmy się z interesującym międzypokoleniowym projektem „Przyszłość w przeszłość”. Projekt ten polegał na opracowaniu kodów kreskowych mobile tagging i zamieszczeniu ich obok tablic informacyjnych ważniejszych zabytków czy znaczących miejsc w  Reken. Zadaniem młodzieży było stworzenie stron internetowych, na których obok samych informacji znajdowały się filmy, wywiady przeprowadzone z osobami starszymi, opiekującymi się tymi zabytkami. Wspólne działania połączyły starsze i młodsze pokolenie.Kolejny dzień to zwiedzanie kopalni Zollverein w Essen. Pani przewodnik o polskich korzeniach uczyła się od naszej grupy śląskich nazw niektórych przedmiotów.
Dzień zakończył się strawą dla ducha czyli przepięknym koncertem orkiestry dętej. Zaskoczyła nas ilość muzyków na scenie i różnorodność instrumentów  (oboje, flety poprzeczne, trąbki, fugi, saksofony altowe i tenorowe, klarnety basowe i wiele innych). Warto dodać, że artyści – amatorzy, od nastolatków do osób dojrzałych wiekowo, muzykowali w ramach swojego wolnego czasu.
Ostatni dzień to spotkanie z młodzieżą, należącą do  stowarzyszenia der Jugendarbelt. Celem organizacji jest zagospodarowanie wolnego czasu dzieciom, a także organizowanie letnich obozów dla młodzieży.
Niewielkie liczebnie, a duże powierzchniowo  miasteczko Reken zauroczyło  mnie swoją zielenią (przepiękne lasy), architekturą (małe domeczki),  porządkiem, a przede  wszystkim ludźmi – otwartymi na innych, życzliwymi i szukającymi w życiu wspólnych pasji (około 100 działających stowarzyszeń).

 

Joanna Frelich

Nauczyciel Gimnazjum nr 1

Uczestnik projektu Comenius Regio

 

Osiągnięcia uczniów

Reklama

Pedagog szkolny

Psycholog szkolny

Reklama

Stronę odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 79 gości 
Reklama