• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Akcje Kredki dla Afryki

Asante - znaczy dziękuję …

… tak w języku suahili mówi codziennie 50 mln Afrykańczyków… tak brzmi też nazwa fundacji, która zajmuje się stwarzaniem szans edukacyjnych dla dzieci mieszkających na Czarnym Lądzie. Członkowie fundacji zabiegają o to, by dzieci zostały wyposażone w odpowiednią ilość przyborów szkolnych potrzebnych do nauki oraz by jak największa ich liczba uzyskała stypendia umożliwiające kształcenie. Są również organizatorami kwest oraz wystaw prac plastycznych uzdolnionych Afrykańczyków.
„Nie ma jednej Afryki, nie ma jednego człowieka afrykańskiego, nie ma jednej tradycji uznanej przez wszystkie grupy etniczne” – powiedział Amadou Hampate Ba, sugerując w ten sposób myśl, że wszyscy jesteśmy Afrykańczykami i powinniśmy czuć obowiązek wzajemnego wspierania się i pomagania innym.W Dniu Dziecka szczególnie donośnie zabrzmiał ten głos. Nie ma lepszej okazji do tego, by wyrazić swoją solidarność z rówieśnikami z innego kontynentu. By uświadomić sobie, że ludzie żyjący w dobrobycie, powinni podzielić się z potrzebującymi. By zauważyć, że niedaleko nas żyją dzieci, które podobnie jak my pragną się uczyć a nie pozwala im na to wpychająca się do ich domów wszechobecna bieda i nędza.
Dlatego to właśnie w Dniu Dziecka pod okiem p. Kasi Połomskiej zapoczątkowaliśmy realizację projektu, dzięki któremu włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Kredki dla Afryki.” Dziewczyny z klas drugich, realizujące projekt edukacyjny, przedstawiły na korytarzu szkolnym, podczas długiej przerwy, poruszającą prezentację multimedialną poświęconą dzieciom Afryki. Miała ona przybliżyć warunki, w jakich żyją oraz potrzeby, jakie odczuwają. Uświadamiała ona, że każdy z nas może zaspokoić wiele z nich - bo marzenia czarnoskórych chłopców i dziewcząt są takie przyziemne: móc się uczyć, posiadać przybory do pisania i rysowania, aby z czasem wydobyć się z biedy.
Została więc ogłoszona zbiórka przyborów szkolnych, które następnie zostaną przekazane Fundacji Asante, by służyć w ośrodkach misyjnych podczas organizowania warsztatów i zajęć lekcyjnych.
Liczymy na wrażliwość naszych kolegów i na to, że nie przejdą obojętnie obok potrzebujących.


Malina Kostka, kl. IIe

 

Reklama

Pedagog szkolny

Psycholog szkolny

Reklama

Stronę odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 69 gości 
Reklama