• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Comenius Regio Wizyta w Reken - Comenius Regio

Jak nasza szkoła promuje miasto?

Po kilkuletniej wymianie pomiędzy naszymi szkołami, czyli pomiędzy Gimnazjum nr 1 i  Elisabeth-von-Thüringen Realschule w Reken doszło do wzajemnych spotkań władz miasta Rydułtowy z władzami z Reken.

Poniżej fragment artykułu i zdjęcia z niemieckiej prasy o rydułtowskiej wizycie w Reken. Naszą szkołę reprezentowała nauczycielka biologii p. Dominika Urbanek i autorka tej informacji, dyrektor G1 Alicja Kołodziej.

Wizyta polskiej delegacji z miasta Rydułtowy w Reken w ramach projektu partnerskiego Comenius Regio.

W zeszłym tygodniu po raz pierwszy w gminie Reken goszczono polską delegację miasta Rydułtowy, która przyjechała do Reken w ramach europejskiego projektu Comenius Regio.  Tematem projektu jest Sztuka oraz sport - porównanie szkolnych oraz pozaszkolnych możliwości kształcenia w Rydułtowach oraz Reken. Delegację reprezentowali pani burmistrz miasta Rydułtowy Kornelia Newy oraz przewodniczący Rady Miasta pan Lucjan Szwan.

Projekt ten wspierany jest przez Unię Europejską i trwać będzie aż do końca czerwca 2013 r. Jest on prowadzony w oparciu o dobre, partnerskie stosunki dwóch różnych szkół Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach i szkoły średniej Elisabeth-von-Thüringen Realschule w Reken oraz wspólnie z władzami obu gmin. Inni partnerzy projektu w Reken to stowarzyszenie wspierające powstawanie sztuki, literatury i muzyki Rekener Farbmühle oraz klubu sportowy Verein für Leibesübungen Reken.

W miniony czwartek polska delegacja wyleciała samolotem z Katowic do Dortmundu. Po powitaniu gości z Polski przez burmistrza miasta Reken pana Heinera Seier, zostali oni przyjęci w miejskim ratuszu. Po południu cała delegacja wyruszyła na wycieczkę po gminie Reken. Zwiedzili oni m.in. kaplicę leśną pod wezwaniem Św. Henryka die Waldkapelle oraz dom pomocy dla niepełnosprawnych Benediktushof Maria Veen. Niespodzianką  dla gości z Polski podczas zwiedzania Benediktushof Maria Veen był przewodnik mówiący po polsku, a na co dzień pracujący z niepełnosprawnymi.

Na końcu wycieczki po mieście Reken polska delegacja wzięła udział w posiedzeniu Rady Miasta. Tutaj goście mieli okazję do zaprezentowania również swojej gminy. Poprzez prezentację multimedialną z wieloma zdjęciami miasta Rydułtowy, uczestnicy posiedzenia Rady Miasta w Reken otrzymali szeroki obraz tej gminy oraz mieszkających tam ludzi.

W piątek rano goście udali się z wizytą do szkoły Realschule. Podczas zwiedzania szkoły delegacja miała okazję poznać przedstawicielki stowarzyszenia wspierającego powstawanie sztuki, literatury i muzyki Rekener Farbmühle. Goście wzięli do ręki również pędzle i pokazali swoje kreatywne umiejętności. Po południu odbyła się na boisku konferencja nt sportu.

Zanim goście w sobotę wyruszyli w drogę powrotną, odbyła się w ratuszu narada dotycząca projektu Comenius Regio. Na niej też ustalono dalsze tematy, które będą realizowane w ramach  projektu podczas następnych wizyt. Kolejna wizyta gości z miasta Rydułtowy w Reken odbędzie się od 06-09 lipca 2012 r.

Zobacz zdjęcia z partnerskiej wizyty w Reken tutaj.

 

Osiągnięcia uczniów

Reklama

Pedagog szkolny

Psycholog szkolny

Reklama

Stronę odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 87 gości 
Reklama