• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Szkoła Podstawowa nr 4 w Rydułtowach

Podziel się książką

Uwaga !!!

Biblioteka szkolna ogłasza akcję: „Podziel się książką”. Masz ciekawą książkę w dobrym stanie? Chciałbyś podzielić się nią z innymi? Podaruj ją szkolnej bibliotece. O włączenie się do akcji prosimy zarówno uczniów jak i nauczycieli.

 

Konkurs ekologiczny

Uwaga!!!

01.06.2012 r. odbędzie się w naszej szkole konkurs ekologiczny dla klas II.

Zadania dla klas:

  1. Przygotowanie plakatu w formacie A1 (technika dowolna) na temat: „Człowiek opiekun czy władca Ziemi”. (plakat mogą wykonać maksymalnie 2 osoby) – prace należy dostarczyć do dnia 25.05.2012 do biblioteki szkolnej.
  2. Wytypowanie 3 osobowej drużyny do konkursu wiedzy ekologicznej  (01.06.2012)

Zagadnienia do konkursu:

  1. Znajomość pojęć ekologicznych: recykling, utylizacja, efekt cieplarniany, dziura ozonowa, kwaśne deszcze,
  2. Zagadnienia związane z ekologią na co dzień (np. oszczędność energii, wody, zanieczyszczenia, itp.)

Jedną z konkurencji będzie rzeźba wykonana ze śmieci prosimy o przyniesienie potrzebnych materiałów (puszki, kartony, nożyczki, taśma klejąca itp.)

 

Wizyta niemieckich partnerów

„Rydułtowy – Reken. Nasz wspólny dialog drogą do sukcesu”


W dniach od 21.05. – 25.05.2012 w ramach projektu realizowanego z udziałem Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej uczniowie naszej szkoły będą gościli w swoich rodzinnych domach uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły Elisabeth-von-Thüringen-Realschule w Reken.


 

Wycieczka do Warszawy

WARSZAWA 2012

W dniach 11-13 kwietnia bieżącego roku odbyła się trzydniowa wycieczka klas drugich do Warszawy. Godzina wyjazdu (5 rano) była okropna, a w dodatku był to pierwszy dzień po świętach.
Na miejsce dojechaliśmy o godzinie 11.30. Na początku zobaczyliśmy Łazienki Królewskie  i Pałac na wodzie. Następnie udaliśmy się do nowoczesnego Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spędziliśmy kilka godzin. Muzeum to powstało, aby upamiętnić poległych bohaterów oraz w ciekawy i zajmujący sposób uczyć polskiej historii. Później udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki na taras widokowy. Podziwialiśmy widoki na całą Warszawę. Widzieliśmy nowe wieżowce i stadion narodowy (w telewizji wydawał się być większy). Miejscem naszego noclegu było jedno z najlepszych schronisk młodzieżowych w Warszawie. Po wypakowaniu się z autobusu i obiadokolacji czekała nas jeszcze wizyta w warszawskim centrum handlowym ,,Arkadia".


Więcej…
 

Hiszpanie o pobycie w Rydułtowach

Trzy miesiące upłynęły bardzo szybko ...

W kwietniu pożegnaliśmy czwórkę niezapomnianych gości z partnerskiej szkoły w Hiszpanii. Młodzi Hiszpanie przez 3 miesiące mieszkali z rodzinami naszych gimnazjalistów, uczestniczyli w zajęciach szkolnych, uczyli się języka polskiego, podróżowali i zwiedzali Polskę. Doświadczyli wspaniałych przygód, poznali inną kulturę i zawarli przyjaźnie z młodymi mieszkańcami Rydułtów. Doświadczenia i umiejętności radzenia sobie w nowych sytuacjach będą procentować w ich przyszłym życiu. Program Wyjazdy Indywidualne Uczniów Comeniusa daje szansę nauki w krajach Unii Europejskiej. Nasze gimnazjum z tej szansy skorzystało.

Oto co pod koniec pobytu napisali:

„This three months have been very interesting. I have visited a lot of places. I have a very  good impression about the school where I have been studying. I already know a lot of new people, all of them are very nice and I will never forget them. I think this is a good opportunity to learn thinks that you would never imagine, for us maybe the polish language has been the most difficult but also maybe the most interesting. In my opinion if you have a chance to take part in a project  like this you should do it, because you learn a lot of new thinks about culture, languages and other people.”

Lara Sanchez-Crespo Pascual

Więcej…
 

Zdjęcia z egzaminu gimnazjalnego

Zobacz zdjęcia z pierwszego dnia egzaminu tutaj.

 

Wyjazdy Indywidualne Uczniów - prezentacja

Zobacz prezentację naszych uczniów z ich pobytu w Hiszpanii

w ramach projektu Wyjazdy Indywidualne Uczniów - tutaj.

 

Wizyta w Reken - Comenius Regio

Jak nasza szkoła promuje miasto?

Po kilkuletniej wymianie pomiędzy naszymi szkołami, czyli pomiędzy Gimnazjum nr 1 i  Elisabeth-von-Thüringen Realschule w Reken doszło do wzajemnych spotkań władz miasta Rydułtowy z władzami z Reken.

Poniżej fragment artykułu i zdjęcia z niemieckiej prasy o rydułtowskiej wizycie w Reken. Naszą szkołę reprezentowała nauczycielka biologii p. Dominika Urbanek i autorka tej informacji, dyrektor G1 Alicja Kołodziej.

Wizyta polskiej delegacji z miasta Rydułtowy w Reken w ramach projektu partnerskiego Comenius Regio.

W zeszłym tygodniu po raz pierwszy w gminie Reken goszczono polską delegację miasta Rydułtowy, która przyjechała do Reken w ramach europejskiego projektu Comenius Regio.  Tematem projektu jest Sztuka oraz sport - porównanie szkolnych oraz pozaszkolnych możliwości kształcenia w Rydułtowach oraz Reken. Delegację reprezentowali pani burmistrz miasta Rydułtowy Kornelia Newy oraz przewodniczący Rady Miasta pan Lucjan Szwan.

Więcej…
 

Impreza edukacyjno-rozrywkowa

Super zabawa!

W lutym w naszym gimnazjum w godzinach wieczornych odbyła się impreza edukacyjno-rozrywkowa z udziałem zaproszonych gości z Hiszpanii. Gospodarzami byli uczniowie klasy I e wraz z wychowawcą p. Dominiką Ubranek. Zabawa okazała się niesłychanie udana. Przygotowaliśmy słowne kalambury w języku angielskim, karaoke i prześmieszne scenki. Słodki poczęstunek przygotowała klasowa Rada Rodziców, zaś wodzirejem imprezy był p. Butwiłowski - jeden z rodziców. Z pewnością wszyscy znakomicie się bawili. Miejmy nadzieję, że koleżanki i koledzy z Hiszpanii również zapamiętali ten wieczór.

Aleksander Skaba


 

Praca metodą projektu

Lekcja nie musi być nudna

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem.” - Kornel Makuszyński

„Biblioteka to skarbnica lekarstw duszy” – tak brzmiał napis wyryty w bibliotece w Tebach. W dzisiejszych czasach, gdy nasze życie zostało zdominowane przez technologie cyfrowe, niejednokrotnie odsuwające człowieka od humanistycznego myślenia, czytanie staje się szczególnie ważne. Nie tylko po to, aby przekazywać z pokolenia na pokolenie dorobek naszych przodków, ale przede wszystkim po to, aby czerpać niewątpliwą przyjemność z obcowania ze słowem pisanym.

Stąd na lekcjach języka polskiego pojawiają się nie tylko teksty o wartościach edukacyjnych, ale i te pochodzące z kultury popularnej, po które mniej lub bardziej chętnie sięgają młodzi ludzie. Niedawno mieliśmy możliwość wymienienia się refleksjami i spostrzeżeniami na temat utworów fantasy.

Więcej…
 

Warsztaty historyczno-językowe

Historia Polski w kalejdoskopie - warsztaty historyczno-językowe

„Każdy dzień jest podróżą przez  historię”- powiedział charyzmatyczny wokalista grupy The Doors - Jim Morrison. Myśl ta stała się przewodnim hasłem lekcji historii w klasie IIa, która odbyła się 20 marca br. „Podróż” ta była wyjątkowa, bo z udziałem naszych przyjaciół z Hiszpanii.

Poprzez kilka obrazów, klatek filmowych i postaci chcieliśmy, choć troszeczkę, przybliżyć naszą trudną, acz ciekawą polską przeszłość. Lekcja prowadzona była metodami aktywnymi, a została przygotowana przez nauczycielki dwóch przedmiotów- historii (p. Ewę Skabę oraz p. Kasię Ziembicką) i języka angielskiego - (p. Anitę Kubik). Cztery drużyny rywalizowały ze sobą o miano znawców historii Polski.

Więcej…
 

Apel wielkanocny

„Radosne Alleluja!”

„Nadzieja pojawia się każdego dnia, z każdym nowym wschodem słońca, uśmiechem kogoś bliskiego, miłą chwilą utrwaloną na zawsze...”

Tej nadziei poszukujemy codziennie jak wody życia, często błądząc jak ślepcy w kółko, nie dostrzegając tego, że podąża niestrudzenie naszym śladem. Okres Postu i zbliżających się Świąt Wielkanocnych są okresem, w którym poddajemy wnikliwej analizie nasze życie i próbujemy znaleźć wskazówki, jakimi moglibyśmy się kierować w dalszej drodze. To okres, w którym z niesłabnącą determinacja chwytamy się myśli, że znów zaświeci słońce i powróci radość życia. Dlatego z taka pieczołowitością świętujemy w naszej szkole zbliżającą się Wielkanoc.

Więcej…
 

Laureaci 2012

Osiągnięcia naszych uczniów w tegorocznych Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych

organizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty


 

 

 

 

 

 

 

 

Laureatami konkursów przedmiotowych zostali:

Katarzyna Urbasik - matematyka, opiekun - mgr Edyta Mrula

Katarzyna Urbasik - historia, opiekun - mgr Katarzyna Ziembicka

Adam Byrski - biologia, opiekun - mgr Joanna Maciejewska

Helena Kocur - biologia, opiekun - mgr Dominika Urbanek


Finalistami konkursów przedmiotowych zostali:

Bartłomiej Rożak - biologia, opiekun - mgr Joanna Maciejewska

Kerstin Siedlaczek - język niemiecki, opiekun - mgr Karina Stacha

Aleksandra Śliwa - historia, opiekun - mgr Ewa Skaba

Sylwia Zazulak - chemia, opiekun - mgr Natalia Warło


 

Tydzień Promocji Zdrowia

Tydzień Promocji Zdrowia


W dniach 27.02 – 02.03 w naszej szkole trwał Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem „Zdrowie w twoich rękach”. Celem tego projektu było poszerzenie wiedzy dotyczącej zdrowego żywienia, zbilansowanej diety i aktywności fizycznej gimnazjalistów oraz wyrobienia w nich nawyku świadomego wyboru zdrowej żywności. Panie K. Połomska, U.Konieczny i R. Honus - członkinie aktywu świetlicowego, przygotowały dla uczniów wiele atrakcji.


Więcej…
 

Spotkanie z native speakerem

Spotkanie z native speakerem

 

Nie co dzień trafia się okazja, aby spotkać rodowitego mieszkańca  Australii. Kraju, który przede wszystkim kojarzy nam się z kangurami, niezliczoną ilością królików i … z dokuczliwymi upałami. Kraju, który w odczuciu  nas, Polaków, jest  egzotyczny i niedostępny z powodu odległego położenia na drugiej półkuli.

Tymczasem - 19 marca br. uczniowie uczęszczający do naszej szkoły - mieli możliwość spotkania się z panem Scottem Tattam - native speakerem, który od wielu lat mieszka w Polsce, tu prowadzi szkołę językową i uczy naszych rodaków języka angielskiego. Przybył on do nas na zaproszenie złożone na ręce jego żony - p. Soni Tattam – nauczycielki języka polskiego w naszym gimnazjum.

Więcej…
 

Noc filmowa

Noc filmowa 8/9 marzec


Pozostając jeszcze w atmosferze obchodów Dnia Kobiet, dwie klasy: IIa (z wych. p. E. Skabą) i IIe (z wych. p. B. Staniczek-Szurek) przygotowały nocne spotkanie w szkole. Chłopcy przy udziale swych mam upiekli ciasta oraz zakupili napoje, udekorowali stoły i sale lekcyjne, które na ten krótki czas przemieniły się w przytulne wnętrza przypominające najlepsze domy przyjęć. Zapewnili też swym koleżankom dodatkowe atrakcje w postaci gier, zabaw i konkursów umożliwiających dobrą zabawę, lepsze poznanie się i integrację uczniów z dwóch rożnych zespołów klasowych. Ogromne zainteresowanie wzbudziła projekcja filmów będących na wyposażeniu filmoteki szkolnej, której towarzyszyły dyskusje na temat obejrzanych obrazów. Do domów wszyscy wrócili nad ranem, zmęczeni - ale w dobrych humorach.


 


Strona 67 z 71

Osiągnięcia uczniów

Reklama

Pedagog szkolny

Psycholog szkolny

Reklama

Stronę odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 113 gości 
Reklama